Danas je organiziran STEM dan na Studiju politehnike Sveučilišta u Rijeci prigodom kojega je proslavljeno 70 godina politehnike u Rijeci. Studij politehnike je osnovan 1953. godine kao Viša stručna pedagoška škola da bi se 1972. razvio u Fakultet industrijske pedagogije te bio jedan od tri fakulteta osnivača Sveučilišta u Rijeci. Danas je Studij politehnike sveučilišni studij koji na preddiplomskoj razini obrazuje inženjere politehnike, a na diplomskoj magistre edukacije politehnike i informatike. Inženjeri politehnike imaju veoma široko obrazovanje iz tehničkog područja koje uključuje temeljna tehnička znanja, strojarstvo, elektrotehniku, programiranje i ekologiju, ali i brojne vještine iz poduzetništva i upravljanja projektima. Magistri edukacije su pak usmjereni na edukaciju u STEM području te su izvrsni nastavnici tehničke kulture u osnovnim školama i tehničke skupine predmeta u srednjim strukovnim školama.

Tijekom dana su bila otvorena vrata STEM laboratorija svim zainteresiranim posjetiteljima. STEM laboratorij je uređen i opremljen inovativnim i interaktivnim sadržajima u okviru projekta “Razvoj djece i mladih kroz STEM područje – RASTEM”. U njemu su svi mogli samostalno uz stručni nadzor provesti brojne eksperimente iz STEM područja, iskusiti virtualnu stvarnost, upravljati dronovima, izraditi računalne modele stvarnih predmeta pomoću 3D skenera te ih potom kopirati pomoću 3D printera, provesti se električnim vozilima (od skutera preko bicikla i romobila do automobila), proizvesti električnu struju iz Sunca, vjetra ili vodika i još mnogo toga…

Categories: